Hotelové pokoje – rozsudek krajského soudu v Praze

Pro ty kteří netuší o co se jedná, jde o spor mezi Hoteliéry a kolektivními správci, konkrétně OSA o poplatcích za TV a rádio na hotelových pokojích. Docházelo k rozporu mezi autorským zákonem a poslední novelou autorského zákona s evropskou směrnicí 2001/29/ES. Tato novela osvobodila české hotely od placení poplatků. Zvýhodnění hoteliérů bylo opřeno o právní výklad pojmu soukromí.Na základě rozsudku Evropského soudního dvoru ve věci sporu španělské organizace na ochranu práv autorů SGAE a hotelovým řetězcem Rafael Hotels [1], rozhodl také krajský soud v Praze ohledně sporu OSA versus hoteliéři ve prospěch OSA.

Soud uvedl: „Kromě toho, že mezinárodní smlouvy přijaté Českou republikou nemohou být měněny ustanovením vnitrostátního práva, je podstatou a smyslem autorského práva jako celku zajistit především práva autorů, a to mezinárodně a jednotným způsobem. Tato práva proto nelze bez dalšího krátit, aniž by to bylo řešeno dohodou na mezinárodní úrovni.“ [2]

OSA tedy hodlá vybírat 30kč za rádio a 100kč za TV na jeden hotelový pokoj měsíčně. Co to znamená? Pokud hotel používá pouze veřejnoprávní televizní stanice a rozhlas je autorský poplatek zahrnutý ve vysílání, přesto tyto náklady hotel platit musí. Hotel platí za každou televizi a rádio koncesionářský poplatek, dále poplatky OSA. Takže autorský poplatek za to co vidíte v hotelovém pokoji (pokud máte doma TV) se počítá takto:

 1. Poměrná část z koncesionářského poplatku za veřejnoprávní TV co zaplatil hotel
 2. Přímý poplatek OSA

Obě tyto částky za stejný výsledek dostane OSA. Dostane tedy zaplaceno za to samé 2x. Otázka je proč? V případě, že jde o soukromé stanice, tak ty platí autorské poplatky také, akorát peníze platí z reklamy (tedy vašeho času při sledování reklamy). Stejně tak je to v případě rozhlasového vysílání. Jiná věc by byla pokud má hotel k dispozici video nebo DVD. Pak jistě většina z Vás viděla úvodní obrazovku nějakého video, kde je velkým písmem napsáno, toto video slouží pouze pro domácí použití. Pokud tomu tak není a má se pouštět veřejně, je cena takového videa 10ti násobná. Proč? Protože se z ní platí mnohem vyšší autorské poplatky. Ty ale zaplatíme kolektivnímu správci znovu.

Chápu, že autoři mají mít zaplaceno za svou práci, ale nechápu proč by tyto peníze měli za jeden poslech dostat několikanásobně. Je to jako kdybych koupil program a měl pak platit za každé jednotlivé kliknutí znovu. Pokud kliknu před více lidmi tak by kliknutí bylo dražší. Mám pocit, že zvýhodnění těchto organizací se stává čím dál jednostranější. Uvítám Vaše názory v diskuzi pod článkem.

Použité zdroje:

[1] Bussines Info, 22.07.2007, URL: http://www.businessinfo.cz

[2] Stránky OSA, 21.03.2007, URL: http://www.osa.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Kauzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Hotelové pokoje – rozsudek krajského soudu v Praze

 1. Pavel napsal:

  Uz mi vsechno tohle leze na nervy. Ja nechapu proc se nespojime a nepodame zalobu k ustavnimu soudu – ktery muze rusit zakony v rozporu s utavou. Jsem pro platit autorum, ale ne tehle organizaci. Myslim, ze kdyby staly CD 200 kc a ne pomalu tisic, tak by na tom autori i vydelali. Mylsim, ze priklad se da sledovat v budgetovych hrach, ac nektere jsou naproste hitovky, tak lidova cena myslim maximalne zvysila prodejnost, uz jen pro ten pocit, ze mam original a muzu ho volne pouzivat i po netu.
  Zdar a poplatky s nami

 2. elvis napsal:

  usmevne na tom pak je to, ze i tyto penize v podstate skonci u lidi co maji nejvetsi pocet na oficialnich hitparadach.

  ale nejhorsi je, ze hotelieri vedi ze bez TV je cena pokoje nizsi. Takova ta pridana hodnota.

  Taky me potesilo v recku moznost sledovat CT24. Nebo v Anglii BBC.news. Vse zdarma (vetsina zahranicnich verejnopravnich TV/Radio stanic) a pokud jsem chtel cumet na nejakej film, tak jsem si pustil z ‚hotelove nabidky‘ a ta jiz mela extra sazbu.

  Reseni je v podstate jednoduche.
  Linux server s VLC-streamovacim serverem. Na pokoji mini pocitace (vyrabeji se i tak tenke ze se schovaji za LCD panel) a tam zase VLC klient a nabizet v podstate predem dany program + vetsina stanic ma i sve internetove protejsky.

  Tenhle ceskej fenomen, opravdu to nechapu.
  Jsem taktez pro placeni autorum, ale primou cestou a ne pres nekoho komu neduveruji a jehoz hospodareni neni az tak pruhledne. A k tomu pridame koreni v podobe podivneho prerozdelovani autorum.

 3. Tomáš napsal:

  Jen čekám, kdy dojde k tomu, že i za čtení jednotlivých článků, příspěvků do diskuzí a vůbec všechen text, kterým nejsem vlastníkem, bude zpoplatněn také.

  ještě by mě zajímalo, kolik organizace OSA má jako nezisková organizace zaměstnanců a kolik je jejich průměrný plat.

 4. nemám napsal:

  Já jsem se rozhodl takto, pokud tedy neexistuje nikdo kdo by uvedl věci na pravou míru už si nekupovat už nic a od nikoho. Z vesela si lze stáhnout hudbu z kompjůtru a vypálit si na CD. Kluci z OSA už jim ty pěníze dají.

  A to že soudce nemá ani zdání kde je zde problém a plete zde mezinárodní právo mluví za vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × five =