Nerovný boj s OSA

Obrázek Subjekty, které přicházejí do styku s Ochranným svazem autorským (OSA), k němu mohou mít dvojí vztah. Buď mu musí se skřípěním zubů odvádět podíly ze svých zisků nebo peníze vesele inkasují. Kdo je povinen platit a kde vybrané peníze skončí? Jak jsou na tom internetová rádia, provozovatelé diskoték a hoteliéři? Před několika měsíci se novým ředitelem OSA stal Roman Strejček a pravě jeho jsme požádali o odpovědi na otázky týkající se činnosti této organizace.


Kdo je povinen platit poplatky pro OSA?
Autorské odměny platí ti, kteří veřejně užijí chráněné skladby, tj. ty skladby, které má OSA ve svém repertoáru. V současné době repertoár OSA tvoří více než 250tis domácích skladeb a přes milion zahraničních. Mezi nejčastější uživatele patří rádiové a televizní stanice, mobilní operátoři, dále pořadatelé koncertů, diskoték, provozovatelé restaurací a další.

Co se s vybranými penězi stane, získají je jen autoři nebo jsou použity i na něco jiného?
Po odečtení režie jsou vybrané autorské odměny rozúčtovány podle přesných pravidel (Rozúčtovací řád OSA) všem zastupovaným a v případech, kdy je autor zastupován ze zákona i nezastupovaným autorům. Nezastupovaní autoři se mohou u nás přihlásit k evidenci, aniž by se museli stát zastupovanými. Odměny plynou také autorům, které díky recipročním smlouvám s partnerskými zahraničními společnostmi zastupujeme pro území České republiky. Stanovená pravidla, která interně nazýváme „Rozúčtovacím řádem OSA“, jsou schvalována a v podstatě i tvořena samotnými zastupovanými, respektive členy OSA. Část finančních prostředků jde např. na podporu nekomerčních hudebních aktivit.

Zůstává něco i pro samotnou OSA? A můžete procentuálně srovnat poměr peněz zůstávajících v Česku s těmi, co odejdou do zahraničí?
OSA je neziskovou organizací. V roce 2006 došlo k vyplacení autorských odměn tuzemským zastupovaným nositelům práv ve výši 353,9 mil. Kč a zahraničním nositelům práv ve výši 155,4 mil. Kč. V celkovém úhrnu bylo v roce 2006 na autorských odměnách vyplaceno 509,4 mil. Kč.

Jakým způsobem se vybírají poplatky od rozhlasových a televizních stanic?
Standardní mechanismus je dán určitou výší % z hrubých příjmů vysílatele, s definovanou minimální výší měsíční autorské odměny. U televizních vysílatelů je výše % dána rozsahem užití repertoáru OSA, tj. v rozpětí od 1 – 3,5%. U rozhlasových vysílatelů činí 5%. Podrobnější informace k autorským odměnám, tj. sazebník autorských odměn, naleznete na našich internetových stránkách www.osa.cz.

Jak je to s internetovými rádii? Máte pro ně jednotnou sazbu? Kolik je třeba platit?
Pro internetová rádia je mechanismus obdobný jako v případě terestricky šířeného vysílání. Tj. 5% z hrubých příjmů vysílatele opět s definovanou minimální výší měsíční autorské odměny. Tato měsíční autorská odměna se liší dle rozsahu užití repertoáru OSA. V celkovém kontextu jsou podmínky pro internetové vysílání nastaveny níže, než v případě terestrického vysílání.

Neplatiče aktivně vyhledáváme

Velcí internetoví broadcasteři s Vámi asi mají vše vyřešeno, ale jak je to s malými stanicemi a amatéry? Mají s Vámi uzavřeny smlouvy?
Ano, snažíme se uzavírat licenční smlouvy se všemi subjekty, kteří užívají hudební díla v rámci svého vysílání, včetně menších vysílatelů. Samozřejmě jsou na trhu vysílatelé, kteří si neuvědomují svoji povinnost získat souhlas autora hudebního díla (a nejen autora, ale též výkonného umělce a výrobce zvukového záznamu) k příslušnému užití. Tyto pak kontaktujeme a upozorňujeme na povinnost získat souhlas nositelů práv k užití hudebních děl při jejich vysílání.

Vyhledáváte nějak aktivně neplatiče na internetu? Udělili jste již nějaké pokuty?
Ano, vyhledáváme aktivně nelegální uživatele hudebního obsahu na internetu, včetně internetového vysílání. Prozatím se tyto případy snažíme řešit dohodou, avšak jsou i případy, kdy bylo nezbytné podniknout určité právní kroky. Při odhalování nelegálních uživatelů se snažíme též spolupracovat s IFPI Česká republika.

Jak pozná provozovatel rádií, že Vám musí platit poplatek? Lze nějak zjisti, které autory zastupujete nebo musím platit, i když vysílám pouze produkci amatérských autorů?
Podle autorského zákona jsou všichni autoři, jejichž díla jsou užita ve vysílání nebo při provozování přenosu vysílání, zastupováni ze zákona kolektivním správcem. To znamená, že provozovatel rádia má vždy povinnost platit autorské poplatky.

OSA nijak nevybočuje z celoevropské praxe

Jistě máte informace o tom, jak se platí autorská práva v zahraničí, můžete srovnat situaci v Česku, zbytku EU a v USA?
Podmínky týkající se mechanismu zpoplatnění užití hudebních děl při jejich vysílání jsou v rámci EU nastaveny velmi podobně. OSA v tomto směru nijak nevybočuje z celoevropské praxe. Je samozřejmě důležité zdůraznit, že podmínky jsou přizpůsobeny kupní síle obyvatelstva. Podobné srovnání s USA by bylo v daném kontextu velmi zavádějící, neboť v USA je odlišný model licencování užití hudebních děl.

Můžete nastínit situaci v USA? V čem je tak odlišná?
Situace v USA není až tak odlišná od evropské. Také v této zemi působí organizace, které, podobně jako OSA, zastupují autory hudebních děl a vykonávají kolektivní správu jejich majetkových práv. Poněkud odlišná je situace v oblasti tzv. mechanických práv (zejm. práva na rozmnožování a rozšiřování děl), která si autoři, příp. jejich nakladatelé často spravují sami.

Jak je to s veřejnou produkcí rozhlasu či televize? Kolik musí platit např. restaurace?
Výše ceny za licenci je závislá zejména na počtu a typu přístrojů (CD přehrávače, televize, rádia, hi-fi věže, plátna a další), které jsou v konkrétní restauraci použity. Pokud provozovatel má ve své restauraci např. jeden televizní a jeden rozhlasový přístroj nebo cd přehrávač, zaplatí na autorských poplatcích cca 340 Kč měsíčně. V této souvislosti je však nezbytné zdůraznit, že v případě televizních přístrojů OSA byl pověřen DILIA a OOA-S k výběru autorských odměn i za autory zastupované těmito kolektivními správci. Výše uvedená autorská odměna tedy zahrnuje i autorskou odměnu pro autory zastupované DILIA a OOA-S.
Provozovatelé restaurací, kteří užívají chráněný repertoár OSA, jsou povinni uhradit autorské odměny, které jsou vypočteny podle sazebníku OSA. Výše autorských odměn je závislá zejména na počtu zvukových přístrojů-rádií, CD přehrávačů, reproduktorů, které v restauraci používají.

Jakou pokutu můžete udělit podniku, který poplatky odvádět nehodlá? Došlo již k takovým případům?
OSA pokutu udělit nemůže. Provozovatel, který nemá potřebné oprávnění k užívání hudby se dopouští přestupku nebo správního deliktu podle Hlavy VI. autorského zákona. V přestupkovém řízení nebo v řízení o správním deliktu se provozovatel vystavuje nebezpečí uložení pokuty ze strany úřadů až do výše 150 000,- Kč.

Spolupracujete nějak s Intergramem, který vybírá poplatky pro interprety?
Naše spolupráce s Intergramem je značně limitována odlišností práv, které OSA a Intergram administrují. Přesto jsem v nedávné době inicioval možnost užší spolupráce s Intergramem např. v oblasti osvěty o autorských právech mezi širokou veřejností.

Soudil bych, že každá píseň má autora i interpreta. V čem jsou tedy práva tak odlišná?
Zásadní odlišnost je dána především tím, že některé druhy užití nejsou licencovány prostřednictvím Intergramu, ale přímo výrobci zvukových nebo zvukově obrazových záznamů (např. vyzváněcí melodie, prodej hudby prostřednictvím sítě internet a další).

A ještě jedna otázka na závěr. Můžete říct, kolik ročně OSA vybere?
V roce 2006 OSA inkasoval 631,7 mil. Kč.

Zdroj: www.radiotv.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Svaz amatérských rádií. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

82 komentářů u Nerovný boj s OSA

 1. poctivy clovek napsal:

  prasata zkurvene osa banda zkurvysynu pojebanych do riti buzeranti se zaparenyma prdelama

 2. george napsal:

  V celkovém úhrnu bylo v roce 2006 na autorských odměnách vyplaceno 509,4 mil. Kč.
  V roce 2006 OSA inkasoval 631,7 mil. Kč.
  …………………………………….
  Tak to je super, takže 120 milionu korun OSA a její lidé vydělali…za co…

  • pentaxxx napsal:

   Však si četl, že je to neziskovka, ne? 😀
   Někdo musí živit tenhle nesmyslný aparát a zadarmo to nikdo dělat nebude. Aspoň ne na téhle planetě.

   Přemýšlím o tom založit vlastní svaz ochranňující autory fotografií, soch, vizualizačních projektů, a podobných děl . Zavedem výpalné na každé zařízení co v sobě má jakoukoliv pamět typu ROM, RAM, NAND, EEPROM, nebo záznamové zařízení na bázi optiky, magnetického záznamu, děrných štítků a pásek atd. (zkrátka dneska úplně jakékoliv elektronické zařízení včetně myčky na nádobí)

   A budem samozřejmě nezisková organizace s malým několika milionovým rozdílem 🙂

 3. Anti OSA napsal:

  OSA at jde do PICI

 4. Vydle napsal:

  Vyjebane masonské kurvy proč vam mam platit když koupím pevný disk nebo tiskárnu. Přijde čas a do každé ósacké svine zapíchneme vydle. JEN POČKEJTE ZMRDI

 5. Petr napsal:

  Ale vždyť jsou přeci neziskoví tak to těch 120 Mega rozdali na charitu třeba Helence V. na další plastiku ksichtu

 6. RAVI napsal:

  Na letosnim INVEXu jsem zahledl zarizeni, ktere po zapnuti do USB zacalo vysilat na prednastavene frekvenci FM vlny, dosah je sice maly radove desitky metru, ale precijen pokud jedete ve vice autech a jeden z vas toto zarizeni ma, muze vysilat pro vice prijimacum … bude se tento druh vysilacich stanic nejako postihovat nebo jiz mame tuto sluzbu predplacenou ??

  • qq napsal:

   Takove zarizeni je unas NELEGALNI – ledaze by bysilalo na „bezlicencnich knitoctech“ a za presne definovanych podminek…

   Tady by v uvahu prichazelo pouze vysilani na kmitoctech pouzitych pro Wifi (uziva je Wifi, BT, ruzne radiove ovladace, RC modely…) – jenze ty nejsou v pasmu FM (normalni radio je nenaladi) a povoleny vykon, typ anteny a dosah je pro toto neprilis vhodny…

 7. Vašek napsal:

  Reaguji na starší dotaz od RAVI:
  OSA operuje hlavně s termíny veřejná a soukromá (neveřejná) produkce. Zpoplatnit samožřejmě mohou jen tu veřejnou, takže pokud se bude jednat o např. kódované vysílání, pro které jsou potřeba určité dané podmínky, aby ho člověk zachytil (tj. směřuje k určité uzavřené skupině lidí), tak člověk může vysílat co chce…

 8. gappa napsal:

  jste zmrdi všech zmrdů..dělal jsem festík pro nadaci transplantace kostní dřeně zahučel jsem tam za 234 000tis.ale přesto jsem od lidí získal pro nadaci přes 30 000kč.prosil jsem OSA aby mě odpostili poplatky.Rada starších se usnesla že musim zaplatit.nu což zaplatil jsem a věřte že si řekli částku nemalou…řádově v desetitisících..proto doufám že časem každého člena rady a nebo alespon někoho z jejich blízkých tata zákeřná choroba položí.vid Pane Bože..

 9. anonym napsal:

  jste banda drzejch zlodeju, jaky pravem se vubec opovazujete uctovat si poplatky ze vsech prodanych medii a pevnych disku, jestli nejste schopni pochopit ze data na nich jsou z vetsiny jine nez „autorska“ ktere vam podlehaji, tak jste asi fakt dementni kreteni a neuveritelne drzi zlodeji, kdyz vsechna data takto pausalizujete a uctujte za to prachy, zmrdi zasrani

 10. Richard Kotal napsal:

  Kdyby uctovali za data, tak to je sice zkurvena prasarna, jelikoz to jsou moje data – fotky, atd. Jak uz se tady psalo.

  Ale oni uctuji za NIC – rozumnej prazdne misto.
  Pokud si koupim novy disk, CD, DVD a nikdy ho nepouziji – tedy je prazdny stejne za nej platim autorsky poplatek. Takze platim za naprosto NIC.

  Timto me donuti k tomu, ze si vse budu prepalovat, ac puvodne jsem si to vzdy kupoval.

  • qq napsal:

   A pokud jste dobre cetli – uctuji si i za promitaci platno… 🙁

   Jenze stavajici stav NENi jejich vinou, jen vyuzivaji nase ZAKONY, takze potiz je v ZAKONECH…

  • Martin J. napsal:

   Mně osobně spíš zaráží, že tento poplatek, kterým jsou zatíženy prázdné datové nosiče, je dán tím, že se už dopředu předpokládá, že lidi tyto nosiče využijí k ukládání nelegálního obsahu. Nejsem žádnej právník, ale tohle mi nepřijde jako presumpce neviny a skoro si i myslím, že by to z tohoto důvodu mělo být soudně postihnutelné.
   Nicméně pokud věci chápu dobře, tak zastoupení OSOU (jak ironické, že se jim říká stejně jako Hitlerovu vojenskému uskupení) se dá vyhnout. Ze zákona je sice každý autor hned zastupován, ale na jeho přání se tohoto zastoupení může vzdát. Pokud se dostatečný počet autorů této zlodějiny zřekne, tak se tím dá nastartovat boj s poplatky za pouštění hudby na veřejnosti.

 11. milan napsal:

  Je pravda, že aby prošel takový zákon že platíme OSE za flashdisky a pevné disky je těžce ovlivněn a podplacen. O tom nemůže být sporu. Takové loby je asi opravdu nechutné. Nikoho rozumného by něco takového nemohlo ani napadnout. Je smutné že u nás takový zákon prošel. A ostuda osy je viz případ toho festivalu nahoře. I když jsou vydřiduši tak by měli mít alespoň špetku lidskosti. Nikomu nepřeji nic zlého, ale každý onemocnět a pak jim ty prachy budou nanic. Hanba jim!

 12. Co že?!?! napsal:

  Dobrý den, no to snad neni možný! Mám amatérské rádio vysílám pro zábavu a pro pobavení svých přátel a mám za to platit hříšný peníze?!!Ale já nechci na tomto vysílání vydělávat. vysílám pouze a jen pro zábavu. Myslím, že by jste měli rozlišovat amatérská radia od komerčních rádií která mají miliony posluchačů denně. Toť vše.

 13. Tomáš napsal:

  Nejsem proti placení poplatků, ale jsem proti placení poplatků neoopodstatněných! Proč mám platit poplatek z cd, papíru, vypalovačky atp.?

  Jestli se proti tomu nemůžem bránit, tak bych udělal jednu věc.. seznam všech cdček, kde mám svoje vlastní data (rodinné fotky a pod.) a poslal bych OSE účet zpět, ať mi vrátí ty jejich debilní poplatky.. Asi by koukali, ale museli by, už jen kvůli tomu jejich zákonu.

  Takže jestli chcete dát kopanec OSE, najděte nosiče jen s vaším obsahem a ničím jiným a pojďme si pro naše peníze!!

 14. Tomáš napsal:

  mimochodem, zajímalo by mě, jestli zaměstnanci OSY jezdí v autech bez rádií, nebo mají „tiché“ mobily bez vyzvánění.. Pakliže ne, vybírá od nich někdo nějaký poplatek?

  A proč mám platit za hudbu z rádia třeba v krámku, když samotná rozhlasová společnost musí platit licenci na vysílaní užitých děl. Po zaplacení. Jakým právem se vybírá na jedné věci dvakrát?

 15. berry napsal:

  dneska si jdu koupit SD kartu. 8 GB. Dam 336,- výrobci a 114,- OSE?? A za co? Doufám že najdu obchod kde mi to prodaji podle selského rozumu.

 16. Jiří napsal:

  OSA jsou nehorázní vydřiduši. Nechápu proč by někdo měl platit za to že vysílá nekomerční radio, je to zlodějina největší. Tady nejde ani o že by chtěli nějak chránit autorská práva, ale jde o to že chtějí zlikvidovat amaterské radia, protože komerční radia se mužou nad nějakým poplatkem OSY jenom pousmát. Ale pro jednotlivce je to dost. Je hanba, že OSE naše vláda na tohle ještě kývla.

 17. delosombres napsal:

  OSA má pod čepicí. Jak vyzrát na zloděje? Inu, to je přece jasné – sám se stát zlodějem. Zloděj okrádá zloděje. V tom by nebyl problém, pokud by ovšem neokrádala i slušné lidi.

 18. Antonius napsal:

  Psanim tady NIC NEVYRESITE. Jestli jste opravdu nasrani, tak hromadne piste sem http://www.mkcr.cz/scripts/detail.php?id=39 – nebo spis piste petici a demonstrujte – udelejte treba webove stranky a uspech na sebe nenecha dlouho cekat… Psanim na strance nejakeho uplaceneho „designera“, ktery by pracoval klidne i pro Hitlera, nic nedocilite. Leda jeho velkou navstevnost a odvadeni pozornosti od vaseho internetoveho projektu…

  Take jsem nasrany, ze diky nemoralnim poslancum a lobbingu musim platit za neco, co jsem si nekoupil. A proc mam platit autorsky poplatek na cartridge do tiskarny, kdyz si tisknu mnou vyrobenou grafiku?

 19. Antonius napsal:

  I kdyz ted vlastne premyslim, ze ministerstvo informatiky se sloucilo s ministerstvem vnitra, nikoliv s min. kultury. No a tam je Langer, takze na nejake reseni situace zapomente. Naopak se to bude horsit, bo Langer vali… 🙂

 20. Antonius napsal:

  Aha, to se omlouvam, ja si nejak vcera vecer chybne myslel, ze jde o stranky OSY..nebo nejakeho priznivce.. 🙂

 21. Slavek69 napsal:

  To, co dělá OSA je v těchto zeměpisných šířkách úplně normální. Stejně tak se totiž chová téměř celý trh, ať už bankovní (nestandartní poplatky), obchodníci (předražené zboží), developeři (drahé nemovitosti), politici a státní úředníci (úplatky, tunely a podvody), exekutoři (bohatnou jako v pohádce a všem je jedno jak), soudy a policie ani nemluvím. Pokud je tady třeba dát něco do pořádku, tak jedině tak, že vezmeme vidle a půjdeme znovu na hrad, protože to, co se tady děje není normální stav, ale bordel a naši vyvolení tomu dávají zelenou. Pokud soudy a policie nebude dělat svou práci stejně, jako např. v Německu, Finsku, USA, Anglii a dalších civilizovaných, skutečně právních státech a bude řešit nedodržování zákonů (braní úplatků v jakékoliv formě atd.) padni komu padni, bude to tady vypadat jinak. Třeba teprve potom bude u politiků na prvním místě zdravý a selský rozum a ne plná kešeně. Je to i v lidech. Když trpí politikům nedodržování předvolebních slibů, díky nichž se dostali k vládě a nechávají je vládnout dále, tak není divu, že si politici dělají co chtějí a kašlou na názory voličů. Už Klaus, jakožto premiér počítal ve volbách s průměrností čechů.

 22. d3xt3r napsal:

  Tohle my připomíná south park…Oooo chudáček Puff Diddy si chtěl koupit žraloka ze zlata a ted kvůli těm parchantům co si stahujou mp3 z netu si Puff musí koupit jenom obyčejnýho žraloka 🙁

 23. d3xt3r napsal:

  Jinak souhlasím se Slavek69 je na čase s tím něco udělat…Dřív se kvůli režimu člověk sám upálil, aby ukazal svoje znechucení s vládou a co děláme my ??Sme takový sraby ,že se necháme jebat přímo do řiti a ještě si přitom chrochtáme když nám slíběj ,že to bude s lubrikantem…Jestli někdo budete brát vidle beru svoje a jdu s váma..Tahle země je naše né politiků!!!

 24. Mike napsal:

  Taky souhlasiim se Slavek89, ale s tim, že by bylo potřeba to tady změnit od základů… Je jedno jestli je v politice žlutej nebo fialovej, to je už delší dobu vidět. Všichni sou stejný svině! Vdycky tady bude ta sorta lidí, kteří jenom okrádají lidi a tváří se, že je to legální a u soudů jim to vdycky projde, ptž pošlou kapříky.
  Svoje vidle dávám taky do pohotovosti!!!!

 25. Kelley napsal:

  No hovno

  „Autorské odměny platí ti, kteří veřejně užijí chráněné skladby“

  Strejda poštěl na vánoce ve svym krámě koledy který složila a nazpívala máma a OSA si přišla pro poplatky. Na námitku že ty skladby sou neregistrovamý řekli něco ve smyslu NEZÁJEM.

 26. ferda napsal:

  hej lidi opatrně s těma vidlema, bo nám je ty kurvy taky zpoplatněj

 27. Meelkor napsal:

  Zdar. Když mám malé int rádio a např napíšu managmentu skupiny jestli mohu vysílat jejich skladby a ty mi odpovědí že budou rádi když budou hráni musím to ještě řešit s OSA? Díky

 28. Slavek69 napsal:

  Ano, musíš. Neboj se, oni Ti to jen zpoplatní.

 29. Meelkor napsal:

  Tak to je ale vážně síla… Skupina je ráda že jí někde budou hrát a že bude mít podporu… A… No prostě nemám slov…!
  Děkuji za odpoveď.

 30. Slavek69 napsal:

  A proto podejme na OSU a její jednání hromadnou žalobu. Myslím si, že to je protiústavní jednání a nebo určitě je to v rozporu s Základní listinou práv a svobod. Nevěřím totiž tomu, že by v právním státě mohlo být tohle zákonné jednání. Abych platil za papír, prázdné DVD, tiskárnu atpod. jakýsi poplatek a přitom mi nebylo prokázáno, že papír používám jinak, než na psaní a tisk vlastních poznámek nebo grafiky, letáků atd., to je nemorální, nemravné a nepochopitelné. Proč petice?! Rovnou žalobu. V tomto státě je šílené to, že lidé podepisují petice i v případech, kdy někdo porušuje zákony a předpisy, přesto se nenajde nikdo, kdo by zakročil a zjednal pořádek. To jsme, my Češi opravdu tak zkorumpovaní, že procházejí i zřejmé prasárny?

 31. Meelkor napsal:

  Ano chtělo by to žalobu… Ale myslím že zase líní češi kteří i když je vydírají tak s tím nic neudélají

 32. Jirka napsal:

  Jsou to kurvy, na dotaz, zda-li na svý svatbě když pouštim své rodině a pozvaným, reprodukovanou hudbu, poslali mi sazebník kurvy. I když dělám oslavu narozenin, kam mi přijde 50 lidí, poslali mi sazebník. Na moji akci, kde hráli punkáči, 4 kapely, přišla ženská z OSY, přivolala si mě jako pořadatele, já byl navíc i zvukař, zdržela celou produkci a 400 lidí čekalo hodinu, než se mnou ta děvka sepsala byrokratických 15 papírů, i když to dostali po netu jako důkaz že tam není autorská hudba… kurvy to jsou a at oni i jejich rodina chcípnou na suchou žluč.

 33. cejny napsal:

  mor a prave nestovice na ne

 34. tojefuk napsal:

  Tato stránka je pouze kvůli finančnímu prospěchu zhotovitele a všichni jsme mu pěkně naletěli. Výborná stránka po psychologické stránce vyrobená, počítajíc s náturou čecha se vyjadřovat slovně kdykoliv, jakkoliv, k čemukoliv. Za každé kliknutí na tuto stránku a navštívení obsahu je majiteli vyúčtována částka, která v tom množství pisálků dá již slušný obnos. A věřte tomu, že OSA může být jeho zaměstnavatelem, či může být jejím členem. Je to čech. Jen lenost nastudovat tyto zákony a najít dírku v nich a použít jí nás vede jen k tomu nadávání a psaní.
  Největší paradox je, jak může občanské sdružení vymáhat poplatky na firmách, osobách a tlačí se do státního sektoru, potažmo s ním přímo spolupracuje. Inu jsou chytří ti z OSA. Přiznejte si, nejsou to žádný blbci. Vědí jak na to a vy utřete. Neziskové sdružení musí použít svůj zisk znovu do rozšiřování toho, proč je ministerstvem povoleno. Za rok 2006 výdělek víme, nevíme ho za 2008, a i kdyby tam bylo miliónu kolik chcete, OSA si vždy zdůvodní k čemu ty peníze má (třeba jen proto aby mohli platit nájem za dům kde sídlí). Hezký den….

 35. Stanislav Duben napsal:

  Kvůli jakému finančnímu prospěchu že to mám? :D, nevím kde jste přišel k tomu, že za každé kliknutí mám nějaké peníze, ale docela mě to pobavilo. Je to podobné jako HOAXy co tvrdí, že když přepošlete mail 1000 a jednomu kamarádovi tak beznohhá bezruká holčička v baklalavikistánu dostane za každý takto přeposlaný email dolar od Microsoftu :D. Nebudu ten Váš komentář ani mazat, ať se pobaví i ostatní.

 36. aaa napsal:

  zkurvení vybírači výpalného!!! :o(((

 37. qwert napsal:

  nevím proč vybírají peníze i za spirituály !!!!

  To je asi pak uloží na nějaké konto a hledají onoho neznámeho lidového autora. JInak řečeno, udělaj koncert jen z lidových písniček a nezaplať jim ….. to bude mazec

 38. Petr napsal:

  Jak tady ctu ty prispevky, tak kazdy by chtel vse zadarmo a sam urcite v praci nadava, ze ma malo penez. Tohle je nechutne a chapu autory, ze chteji zaplatit za svoje dila, pokud je maji chranena podle zakona. Je to jejich pravo a kdyz nekdo chce vysilat, tak at vysila nechranena dila a je to. A pokud chce chranena, tak preci kazdy ma pravo si vybrat, pod jakou licenci to svoje dilo bude sirit. Neco jineho jsou poplatky z nosicu. Tohle mne stve a zase pokud chci byt objektivni, tak chapu, ze je za tim jak lobby, tak je za tim i fakt, ze proste lidi vypaluji a kradou. A je jasne, ze neni mozne lidi nejak sledovat a honit jednotlive policii a tak se protlacil tento zakon. Prijde mi ale jako nestastny, protoze spise bych podporoval model jako ma YouTube, kde uzivatele „plati“ za dila neprimo a urcite by OSA mohla dohodnout „bundly“, kdy by ke kazdemu napr. koupenemu HDD pribalila vybrane CD hudby. Tohle by podle mne bylo korektnejsi, vymyslet takovy model s protihodnotou. Ale snazim se byt objektivni a soudny a proto chapu autory, ze jim vadi, ze lidi jim kradou jejich praci, pokud oni to nesvolili svoji licenci (podobne jako GPL). Ale je nutne vymyslet modernejsi zpusob a lepsi dani protihodnoty napr. u tech poplatku za nosice.

 39. Jelenisko napsal:

  v momente, kdy mi pridaji autorsky poplatek na prazdne cd, zacinam stahovat nelegalne jako o zivot.

 40. CZerta napsal:

  Podle autorského zákona jsou všichni autoři, jejichž díla jsou užita ve vysílání nebo při provozování přenosu vysílání, zastupováni ze zákona kolektivním správcem.

  Co je to za kravinu? Kdyz nekdo vysila moje pisnicky a ja nejsem v OSA, tak za ne stejne vyinkasujou prachy a ja dostanu hovno. Pokud si nekdo vysila „chranene“ autory, at si klidne plati, ale co alternatovni (napr. punk hrajici) radia.

 41. mc jahudka napsal:

  Hele lidi… ja jsem taky byl vzdycky proti OSA. Mam kapelu, ted jsme dodelali CD a bavil jsem se ve studiu s klukem, kterej o OSA vi docela dost… Je to tak, ze kdyz nekde zahrajem, tak i pres to, ze nejsme registrovani u OSA, musi poradatel akce (tj. vetsinou my sami) zaplatit OSA poplatky. Ale i pres to, ze my sami nejsme registrovani, muzeme po OSA tyhle penize chtit zpatky – a to i zpetne! Zjistete si o tom neco, kdo mate kapely nebo delate DJing nebo podobne.. koneckoncu dneska je uz i zvukarska prace u nas chranena autorskym pravem, takze je mozny, ze i zvukar ma za nazvucenej koncert dostat od OSA penize… ale o tom nic nevim, s tema kapelama jsem si jistej. Kdyz uz me obiraj, tak si aspon vezmu zpatky co muzu, no ne?

 42. mc jahudka napsal:

  jako kapela zkratka ty penize muzu chtit coby autor tech veci co se ten vecer hraly

 43. Jakub napsal:

  Nejsem žádný obhájce OSA, jenom byste měli vědět, než začnete spouštět své nadávky z úst, „nesmyslné poplatky“ za nosiče, jsou u nás poměrně ojedinélý případ. Díky němu ovšem, vzniká kompenzace, která se rozpočítává autorům jako náhrada za ušlé zisky způsobené stahováním z internetu a vypalováním atd. Díky tomu máme u nás takový zákon, že stahování hudby z internetu není tresné jako v jiných zemích. Nemluvím o šíření, které trestné je, ale stahovat si může u nás kdo chce co chce, což je oproti západním zvyklostem velmi nezvyklé a benevolentní. Nehledě na to, že v Irsku, Anglii, Francii a dalších západních zemích je zcela běžné že vás za nelegální stahování (POZOR, pouze stahování) může zprostředkovatel odpojit od internetu a napařit vám pokutu. Ze zákona! Promiňte všichni tvrdí chlapáci co umíte tolik tvrďáckých nadávek na OSA a jejich poplatky za karty a papír do tiskárny, ale já jsem osobně spokojený s tímto systémem a nic bych neměnil. Všude na západ je to jenom tvrdší.

 44. Jyri napsal:

  Jsem taky výtvarník, proč mi neplatí lidi, když koukají na mojí sochu? Je to taky autorské dílo!!! Proč mi autoři hudby, která je veřejně reprodukovaná neplatí za to, že jim dělám reklamu? Vždyť čím víc lidí je slyší tím víc si jich koupí jejich cd, dvd. Porad tomu nerozumim. Jsem pro vidle. A vzal bych to z gruntu.

 45. pavo napsal:

  jsou to zkurvený zloději a svině

 46. Simon Says napsal:

  Jakub>
  Stahovat kdo chce, co chce??? A na jak dlouho? Za jak dlouho nekdo prijde a bude chtit dalsi poplatek, schovany treba v ramci standardniho pausalu meho ISP, za to, ze teoreticky mohu stahovat neco nelegalne? A ono to prijde, pokud zase sklonime hlavy a budeme se soucasnym usporadanim spokojeni jako ty.

  Kam bychom se takhle dostali, kdybychom meli platit za kazde kdyby? Co treba preventivne zavrit takovych 10 % obyvatelstva, protoze by mohli spachat nejaky trestny cin? Tohle neni reseni problemu, tohle je vyhybani se mu, zatimco si nekdo masti kapsu.

 47. muzikant napsal:

  dobrý den, z druhého břehu…velmi děkuji osa a intergramu za jejich práci, která pro nás, muzikanty a autory, v této nelehké době vybírá polatky. jasně, nikomu se nechce platit, to chápu, ale v pekařství rohlík zadarmo nedostanu a nebýt těchto organizací, tak hodiny ztrávené komponováním, nákup drahých nástrojů a aparatury atd… by se nikdy nevrátily.

 48. zlodeji!!! napsal:

  to muzikant: Jasně, ale proč musej pořadatelé koncertů s neregistrovanejma kapelama podávat na OSU oznámení o tom, že na jejich akci s Osou nemá nikdo nic společnýho? Proč musej interpreti, který maj nějakou OSU u pr… platit za to, že hrajou svojí produkci a pak z nich nějak nějak sáhodlouze vymáhat svoje peníze nazpět? Nechci s nima mít nic společnýho, nikoho neokrádám a stejně s tím mám kvůli jejich mafiánskejm manýrům spoustu starostí…

 49. tom napsal:

  před týdnem jsem vyhodil jednoho kreténa z osy z mého krámku kde mám puštěné jedno chrastítko,mél jsem co dělat abych mu nedal přes hubu,loni mě vykradli rok jsem se z toho dostával a pak přijde nažehlenej panák a chce krást?Tak to ne!Nebojte se lidi nic nepodepisujte nerazítkujte a nenechávejte fotit!Chovají se jako estébáci ve svých zlatých časech! vyhoďte je jako zloděje!Nenechte sebe a svoji rodinu vydírat a okrádat!!! doufám že si to někdo z osy čte,ale spíš na to serou

 50. Fans napsal:

  Lítaj v tom velký prachy a za ty lze koupit politiky, kteří odhlasují cokoliv ve prospěch mafiánů z OSY.

 51. pancor napsal:

  Od roku 1990 do roku 2006 jsem provozoval CD bazar,
  rok co rok mě buď osobně nebo dopisem otravovali z osy, že jim mám platit autorské poplatky. Rok co rok jsem jim posílal citaci paragrafu z vyhhlášky ministerstva kutůry kde se mimo jiné praví :“…a od autorských poplatků jsou též osvobozeny prodejny hudebních a obrazových nosičů nebo zařízení umožňujících jejich reprodukci…“. Přesto, že jsem jim rok co rok posílal přesnou citaci toho paragrafu a žádal je aby své výběrčí o tom to informovali byl jsem neustále vyzíván k tomu abych zaplatil nebo mi dokonce byla rovnou poslána složenka s dlužnou částkou ZPĚTNĚ!!! Prostě to zkoušej protože korunka ke korunce a maj miliony. Kolem roku 1997 se se OSA – ochranný svaz autorů přejmenoval na OSA – ochranný svaz autorský, přitom jaksi zapoměl požádat o registraci a tři roky vybíral autorské poplatky naprosto neoprávněně tedy dopouštěl se podvodného jednání! Myslíte , že za to něco dostali ńákej flastr!!!

 52. bush napsal:

  hnus hnus hnus
  vzít vidle a vykydat tu svoloč
  za ty miliony maj ale dost ochránců s parlamentem včele

 53. Vašek napsal:

  OSA se pohybuje v šedé zóně. Není správné, že stát vybírá speciální daně exkluzivně ve prospěch soukromého subjektu. Když půjdete do sídla OSA, ať chrání vaši seminární práci, kterou jste vypálili na CD (a tím jim zaplatili poplatek), tak vás pošlou do prdele. Když jdete do OSA, že někdo nelegálně zkopíroval vámi vytvo…řenou hudbu, pošlou vás do prdele. Na ochranu práv (i autorů) je soudní systém placený z daní. Na stíhání zločinců, kteří na vietnamských tržnicích prodávají nelegální kopie filmů je z našich daní placená policie. Tak k čemu ještě platit nějakému občanskému sdružení? Protože když nechytnou pachatele, tak si autoři finanční ztrátu vyberou od slušných lidí, kteří si chtějí vypálit své fotografie.

 54. Neustále řeším, co soukroimý klub? napsal:

  Nemáme veřejnou provozovnu, chodí k nám pouze členové klubu. Rádio je většinou otravuje, protože v době, zahlcené kraválem, chtějí ticho.Hudba teď hraje všude, v obchoďákách, na parkovištích, prostě všude. Takže vítají šálek dobré kávy bez všudypřítomné kulisy.TV a plátno využíváme ryze pro prezentace a školení, případně prohlížení vlastních videozáznamů.Přesto by si OSA ráda ukrojila do své pokladničky. ptám se, za co??? Když si pustíme hokej v tělocvičně po tréninku, je to stejné, jako když si ji stejná parta pustíme u nás v soukromém klubu. Ano, konzumace se tu platí,ale spíše symbolicky, je to považováno za klubový příspěvek na chod.

 55. Filip napsal:

  Úvod bych malinko opravil. Odvádět ose nemusíte pouze ze svého výdělku, ale i když proděláte. Neplatí se z toho co vám zbyde (to nikoho nezajímá), ale ze vstupného a počtu lidí! Z 50 kapel bude mít jedna „registrovanou“ píseň, o čemž vy, jako pořadatel nemůžete vědět, protože osa vám svou databázi odmítne poskytnout (!) a zaplatíte, ikdyž to bude ta nejnepodstatnější kapela na kterou přišli dva lidi z tisíce.

 56. Tatínek mi vždycky říkal... napsal:

  Vážená a milá OSO,

  tatínek mi vždycky říkal, že komunisté jsou zlí lidé. A že na nějakou sametovou revoluci nevěří, protože ti, co tatínka pérovali za totality, po oné slavné revoluci jen převlékli kabátce a pérují nás znova pod rouškou demokracie. Také mi říkal, že v OSE neviděl jediného pořádného zpěváka. Asi proto, že za těch zlých komunistů se jim dařilo, a já ani táta nepopíráme, že neměli špatné písničky, a po „revoluci“ se přestali hrát…A tak vznikla OSA. Taky mi často pokládal řečnickou otázku…kolik vlastních písniček měly některé hvězdy působící v OSE? Myslím tím pár ženštin. A tak mi řekl, že OSA je banda zlodějů…a má pravdu. Já, dítě 21. století si často kupuji SD karty, DVDčka, Flash disky a hard-disky..ale hlavně proto, abych zachytil obrazem krásu krajiny. Proč mám tedy ještě platit nějakým vysloužilým zpěvákům, jejichž hvězda už dávno zhasla? A mohu je zažalovat za to, že jim platím poplatek za SD kartu do mého foťáku na který si vyfotím SVOJI přítelkyni? Slunéčko sedmitečné, které přistane na MÉM prstě? Nebo i toto všechno podléhá autorským právům a já jako slušný občan musím nasypat papalášům z OSY pár zlaťáků do měšce?

  Nejsem věřící, ale modlím se v pořekadlo, že boží mlýny melou…

 57. Zloději napsal:

  Tak hledám na netu co ta OSA vlastně může a jestli má právo po někom něco vymáhat.
  Tak se s Vámi podělím o zkušenost.
  Já mám provozovnu kosmetiky a byla u mě pani z Osy a nutila mi smlouvu. Slyšela hrát hudbu z pc. Žádný zákazník v té době u mě nebyl, takže by se dalo říct, že to bylo pro moji potřebu. Nic sem jí nepodepsala a ona vpodstatě vyhrožovala, že tam tedy napíše, že odmítám podepsat. Nicméně mi přišel doporučený dopis, který jsem bohužel omilem převzala, kdy mi opět poslali smlouvu a ještě složenku za jeden měsíc. Přitom mi pani řekla, že tam tedy napíše, že nemám zájem a ještě telefonicky jsem jí upozorňovala, že nechci posílat nějaké dopisy z osy apod. Přesto mi přišly a v dopise bylo lživě napsáno, že na moji žádost mi posílají licenční smlouvu, přitom jsem je o nic nežádala, nereagovala jsem a teď mi přišel dopis s oznámením, kde mi vyhrožují, že jsem neoprávněně užila nějaká díla a že budou nuceni vymáhat zaplacení . Každopádně důkaz nemají, jen tvrzení jedné paní. Mám za to, že celá organizace Osa nemůže po nikom nic vymáhat. Je to pravda? Nevíte nědo přesně jaká má tato organizace práva? V žádném případě nesouhlasím s tím, že bych se něčeho dopouštěla. Pochopím, když hraje hudba v rádiu-tedy že to rádio platí, nebo na diskotéce ale proč buzerují salony? Tedy drobné podnikatele? Ke mě nebudou zákaznice chodit kvůli hudbě ale kvůli službě. Platím si řádně internet, pc jsem také neukradla, tak co je komu do toho, co na něm dělám? Potřebuji ho k práci. Ještě větší zlost mě popadla, když na mě zkoušela, jestli mám scaner- pak jsem se dočetla, že za něj mohou také vybírat, protože bych mohla šířit díla v psané formě. To už je snad nějaká legrace, to není normální…:-(

 58. ale chlapci a děvčata....klídek napsal:

  Hola, hola, já jsem muzikant a OSA mě živí, tak si Vy chytráci travte hodiny a hodiny u nástroje a u kompu a skládejte si vlastní muziku, najměte si interprety, naučte je to, objehněte vydavatelství, zajistěte promo, zaplatte PR atd.. a pak si to nějakej chytrák stahne z netu a baví tim hospodu.. … vy mě ji KRADETE a zadarmo ji pouštíte svým kunčoftům !
  Ale asi to nebudete mít tak jednoduchý, zloději,… 🙂

  • Eda napsal:

   Ty blbe, máš to zaplacené od radia i lidí z poplatků, které odvádějí doma.
   A když jsou někde na pivku a slyší rádio, tak za to chceš mít zaplaceno potřetí???
   Mě nikdo pivo třikrát nezaplatí.

   • Roman Zima napsal:

    Tohle není pravda. Koncesionářské poplatky, které asi máte na mysli, jdou na provoz veřejnoprávních médií, nikoliv autorům, Těm jdou právě autorské poplatky. Představte si, že složíte skvělou písničku, kvalitně ji nahrajete ve studiu a pak ji někdo plácne na internet, a Vy ji pak budete slyšet v každé hospodě a baru. Z toho nedostanete ani korunu. A to ani kdybyste složil několi alb hitovek. Pak se začnete zajímat, jak z toho něco mít, a přijdete na to, že vlastně jediná cesta je přes OSA nebo jiného ochránce autorských práv. A změníte názor. Ale to byste musel sám někdy něco žádaného vytvořit. Z pouhého konzumenta příležitost pochopitelně dělá zloděje. Tím neříkám, že s OSA je vše v pořádku. Zkuste ale vymyslet lepší systém.

 59. CD Bazar - Pancor napsal:

  Vážení s OSA jsem bojoval dlouhá léta. Podnikal jsem od roku 1990. Mohu vám říct, že OSA nikdy nezajímalo jaké interprety hrajete, je vždy jenom zajímalo aby z vás vymáčkli peníze. Jejich metody bych se nebál označit za lichvářské a mafiánské. Protože se vybírání autorských poplatků neřídí ani tak autorským zákonem (kterým se OSA tak ráda ohání) jako spíše prováděcí vyhláškou Ministerstva kultury! Je téměř nemožné tyto informace získat. V současné době mě již tento netrápí natolik abych po těchto věcech intenzivně pátral, ale před několika lety platila vyhláška kde bylo stanoveno kdo a kolik musí platit. Z platby autorských poplatků pak byli osvobozeni ti kdo autorské dílo předváděli za účelem výrobek prodat!! Např. prodejci hudebních nosičů, prodejci zařízení umožňujících interpretaci hudebních ale i obrazových děl atd.
  Přesto mi každý rok chodila složenka a dopis (který evidentně od té doby OSA nezměnila), který zmiňuje paní ze salonu. Každý rok jsem tak musel OSA zaslat stejný dopis, ve kterém jsem jim ocitoval příslušný paragraf, který mne zbavoval povinnosti platit autorské poplatky. Nikdy jsem na něj nedostal odpověď! A přesto, že ode mne OSA věděla o této skutečnosti klidně vybírala poplatky od těch, kteří si to nechali líbit.
  A Panu Muzikantovi bych vzkázal, že již dávno minula doba kdy muzikanta uživilo vydávání desek (a u nás to nebylo nikdy ani za komančů), muzikant aby se uživil musí mít živé koncerty, a aby měl dobře zaplacené koncerty musí na něj přijít lidé, a aby na něj lidé přišli musí jej znát, a by jej znali musí jej někde slyšet!!! nejlépe někde zadarmo, protože všeobecně nikdo nechce kupovat zajíce v pytli!! Takže vážený pane Muzikante zaplatíte těm co to pouští svým „kunčoftům“ za reklamu!!! protože oni tam nepřišli proto aby vás poslouchali, ale za úplně jiným cílem!

  • ale chlapci a děvčata....klídek napsal:

   No, čekal jsem bouřlivější reakci, ale aspoň něco..:)

   K vašemu předchozímu příspěvku jen toto :

   Vaše představy o naší profesi jsou lehce zkreslené, kupříkladu já se již 35 let uspěšně živím hudbou ale nikdy jsem se přímo neživil ježděním po koncertech. A podobných týpků znám celou řadu, ze školy z oborů skladba a aranžování… peníze z OSa a Intergramu jsou nedílnou součástí mého incomu, zvláště nyní, když, jak spávně uvádíte, prodej nosičů klesá. Je to jedna z mála odměn za mojí kompoziční činnost.

   Povšiměte si , prosím, že vůbec neřeším to, jakým způsobem a na základě jak kvalitní legislativy dotyčná organizace spravuje moje duševní vlastnictví, to bohužel mohu ovlivnit asi tak stejně jako ostatní diskutující, jen mi ta diskuze přišla poněkud černobílá…tedy spíš černá.. 🙂 a ono to tak uplně není, ani těch cca 20% z mých autorských honorářů, které si osa strhává, nejsou někdy malé peníze, ale rád jim to dám, protože sám bych asi těžko mohl obíhat rozhlasové stanice a přilehlá kadeřnictví s kloboukem……

   Rád se zapojím do diskuze o zkvalitnění autorského zákona a jeho vymáhání, zatím jsem zde nic takového nezaznamenal…

   • Tatínek mi vždycky říkal... napsal:

    Platí-li Vás, tak jak říkate, skutečně OSA, tak potom nemám námitek. Mě spíš vadí princip těchto poplatků, které se odvádí i z koupi paměťových karet a podobně. Ano, jistě, na tato média se nejčastěji hudba „kupuje z internetu“, ale zrovna tak si na ně fotím své zážitky. Z těchto fotek mi ale peníze nazpět nepřijdou. OSA Vám přispívá, ale taky je nutno brát v potaz, kolik peněz skončí na jejich účtech…Dle mého soudu, když už toto uskupení existuje, mělo by se zabývat výhradně ochranou autorů, ne sebe sama…

    • Zloději napsal:

     Haha tak 35let se úspěšně živíte? A nejste už ten vysloužilý hudebník co se stále snaží zpeněžit už dávno zpeněžená díla? Jako třeba Olympic- ten plešatej starej, co má mladou manželku. Neslyším od něj vůbec nové songy, hraje pořád dokola to staré a navíc když má zpívat před kamerou, tak dělá že nechce, protože podle mého názoru zpívat neumí. Takovéhle kvákání svede každý. Uznávám jen Gotta, ten má výšku. Nedávno jsem dokonce četla o bývalé skupině Damiens, že jeden z nich dělá práve pro Osa. Tak oni se jako skupina rozpadli a aby nemusel dělat ručičkama, tak se vecpal do Osy, aby byl živ ze svých pár songů. To je dost směšné nemyslíte? Většina slušných lidí pracuje celý život.

     • ale chlapci a děvčata....klídek napsal:

      haha, to jste mě pobavila ..“ Uznávám jen Gotta, ten má výšku. „

  • block napsal:

   Takze proto, abyste Vy dostal svou vyplatu Vam je celkem jedno, ze ty penize jsou ziskavany az mafianskym zpusobem, ze se na te organizaci prizivuje cast nemakacenku, ze se vybiraji poplatky za nic (z prazdnych medii) atd. atd?
   Jeste lepsi by bylo se nechat napsat na listinu cOSA nostry, ne? Vzdyt jeden z Vasich (nikoli muj) celnych statnich predstavitelu prohlasil, ze nezna spinave penize…Co chtit vic.

  • beruška napsal:

   Omlouvám se neuvedla jsem e-mail, omylem jsem to odklikla. Beruška

 60. Zloději napsal:

  No jo aby jste se náhodou z té češtiny neposral. Vy jste se nikdy nespletl. Nemáte nic lepšího na práci. Včera jsem zase měla návštěvu, hádejte koho:-) Jak dlouho jim to asi vydrží?:-)

  • beruška napsal:

   Taky jsem je měla, přišli jako hosté, nechali si vystavit doklad o zaplacení, neunavovali se ani o kontakt a vypluli. Co mám dělat, mám taky čekat jak dlouho jim to vydrží? S takouvou lumpárnou se musí přece něco dělat!!!

 61. Zloději napsal:

  To by Vás mohlo zajímat:-) Kdyby jste si chtěl něco procvičit:-)
  Výška hlasu je artikulačně založena na frekvenci hlasivkových kmitů a je dokreslena rezonancí nadhrtanových prostor a ev. i zněním prostor lebky, hrudníku; v tom se protíná s hlasovou barvou.
  odkaz(http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/ff/js08/fonetika/ucebnice/ch07s01s02.html

 62. ONDRYS napsal:

  Jsou to sprostí zloději nic jiného, využívají jen bordelu v tomto státě k vlastnímu obohacení.

 63. lada napsal:

  To je zajímavá informace.. jak to víte ??

 64. Zloději napsal:

  Dnes vyšel článek:Posloucháte rádio ve služebním autě? Pak firma zaplatí za veřejnou produkci.
  A reakce lidí:
  Intergram řekl(a):
  „veřejností je prakticky kdokoli kromě samotného vlastníka rádia“
  Pokud Vaším vozem pojede manželka, nebo k Vám domů příjde návštěva, nezapomeňte poslat Intergramu peníze. Podle nich se totiž jedná o veřejnou produkci.
  Plaťte, plaťte, plaťte…

  A jakým způsobem ty peníze přerozdělují autorům? Podle počtu hraní písniček v rádiu? To by vysvětlovalo Helenčinu stížnost, že ji málo hrají 😀
  Pochybuji, že zpěváci a kapely něco dostávají, to by museli platit i těm zahraničním.
  Hraní písní v rádiu by měla být pro umělce pocta, a také trošku reklama, která lidi přiměje jít na koncert a koupit si album…

  O.S.A a Intergram,v obou jsem členem.
  Když byl výnos z poslechu desek,na kterých jsem se účastnil coby kytarista,do 499 kč,tak se neobtěžovali poslat ani halíř,prý až nad 500 korun to „má význam“,tolik ve stanovách.
  Když jsem se ptal,jak zařídí,aby dejme tomu kapela Queen dostala peníze z poplatků které musím odvádět,pokud od nich hraji se svým bandem třeba jen jedinou věc,tak mně bylo řečeno přesně toto:“víte,my tam na to máme takové zařízení“….:-))))Úplně vidím,jak Brian May zírá na svůj účet,kde mu z ČR přistálo 80 haléřů.
  Státem požehnaná zlodějna.

  Dokud tady budeme trpět podobné podvodníky jako OSA a Intergram, budou stále drzejší a drzejší!!!
  Oni ve skutečnosti nezastupují umělce!!! Zastupují jen bandu spřízněných umělců. Ostatní z paušálních poplatků nic nevidí. Jeden čas se také často vysílal jeden můj text a nikdy jsem za to neviděl ani kačku.
  Celý business okolo autorských práv je jeden velký chlív! Dnes je dobře možné dohledat frekvenci užití díla, přesto za to dostanou zaplaceno jen provaření umělci. ?:o(

  Takže pokud jsem vlastník rádia a uslyší mě někdo na ulici, protože rád poslouchám muziku v autě nahlas, tak už vlastně taky veřejně produkuji. Víte vy co drahý, tedy předražený, vlastně zbytečný Intergrame a OSO? Budu běhat zpívat raději do země krále Miloslava, tam je to dovolené. Trampové, připravte se, příští léto potkáte na čundrech tyhle skupiny lidí a budou vyžadovat bakšiš za to, že pořádáte „kántry bál“ u ohýnku. Mít hlavu na závit, mám jí už vykroucenou

  Nad takovým požadavkem zůstává rozum stát. Intergram i OSA mají zcela neprůhledné účetnictví a nemají povinnost (jako soukromé organizace) zveřejňovat komu co zaplatili. Mám obavu, že tohle je doopravdy zákonem požehnaná zlodějina.

  Přesně vím jak to skončí…rádia z aut půjdou pryč! Je to zajímavé, když dnes 99% lidí platí. Když jsem doma a poslouchám, tak mám zaplaceno co mé uši slyší..když jsem v práci a poslouchám, tak nejsem doma. Prostě poslouchám jedněma ušima a néé že poslouchám naráz dvě rádia!! Pokud to projde, tak doufám, že CD, DVD apod budou pouze za výrobní cenu, protože autorský poplatek jsem již zaplatil!

  Shrnuto podtrženo: já myslím, že to mluví za vše.

 65. Petr napsal:

  Vsichni co tu pisete,mate pravo nadavat.Rvete a jeste vic!!Nikdy se nemuselo platit a najednou se ejhle vyloupli dalsi denni loupeznici!Zrusme je lupice nestydate.Od nekoho se ta prazdna kasa plnit musi.

 66. Birmajstr napsal:

  Nechci se nikoho dotknout, ale stahované songy jsou zcela ok, pokud to dále nešíříme, popřípadě nenabádáme ke stažení, takže když si stáhnu do svého PC songy a pak si je pouštím, tak je to ok, takže nikde nic nikdo nemusí platit, tak se mějte 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + one =