Přelomové soudní rozhodnutí Evropského soudu

Evropský soud vydal přelomové rozhodnutí ve věci autorského poplatku za prázdná média. Evropskému právu dle soudu odporuje, že je poplatek vybírán bez ohledu na na následné využití médií. Vše odstartoval soudní spor Španělské společnosti Padawan s místním  autorským svazem Sociedad General de Autores y Editores (SGAE je totéž co u nás OSA).

SGAE chtěla po Padawanu uhradit autorské poplatky za prázdná média, firma se ale obrátila na soud s tím, že disky nevyužila k ukládání autorksy chráněných děl a proto platit poplatky nemusí. Spor překvapivě vyhrála.

Protože v ČR podobně platí povinnost platit autorská práva za prázdná média či kopie papírových dokumentů. V důsledku rozhodnucí Evropského soudu by se mohly tyto poplatky omezit. Dopad bude pouze na poplatky placené firmami, protože, dle názoru ESD (Evropský soudní dvůr) je vybírání poplatku u jednotlivců správné, protože tam se dá předpokládat kopírování autorsky chráněných děl. Více přineslo iDnes v článku Přelomové rozhodnutí soudu: Za prázdná média neplaťte autorský poplatek

Minimálně firmy se tak možná dočkají oprávněných úspor, které u zálohování mohou jít do statisíců až milionů. Stále je to ale dle mého názoru na půli cesty, když jsou stále nuceni platit jednotlivci používající média k zálohování vlastních fotografií nebo dat.

Škoda, že není možnost koupit to samé médium za 2 různé ceny, první za cenu bez autorského poplatku, které by bylo výhradně určeno pro neautorská data a druhé určené pro kopírování nebo zálohování autorských děl, tedy hudby, filmů apod. Myslím, že navýšení o pár korun na hudební a filmová média by spousta lidí rádo a dobrovolně respektovalo, pokud by nebyli vydírání nuceným poplatkem za zálohování vlastních dat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kauzy, Články a komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Přelomové soudní rozhodnutí Evropského soudu

 1. HDD napsal:

  Naprostý souhlas. Právě kupuji externí disk pro zálohování vlastních digi fotografií a platím 90Kc autorských poplatků sám sobě do pokladny OSA. Totéz u tiskárny. Fajn.

  Díky za Vasi iniciativu J.Zoubek

  • osa napsal:

   Tak se přihlaš u OSA písemnou žádostí s kopií dokladu o kopě disku a uveď že disk používáš pro vlastní data a žádáš navrácení zaplaceného poplatku , který náleží tobě jako autorovi dat. V případě nevrácení můžeš poukázat na bezdůvodné obohacení… a můžeš se těšit na písemnou odpověď. 🙂

   • Filis napsal:

    Dobrý nápad!!! Pojďme tohle dělat při koupi čehokoli, ať je alespoň zaměstnáme a dáme najevo co si o noch myslíme!

 2. Martin napsal:

  OSA BY MĚLA ZDECHNOUT!

 3. Tomáš napsal:

  Mám otázku,abych nemusel platit OSA a INTEGRAM je možné přehrávat díla starší 50let z počítače, popřípadě jaká existuje možnost s těmi zloději nic nemít a přesto si v obchodě pouštět hudbu.
  Dík za pomoc

 4. Třetí Rudolf napsal:

  „Spadl“ mi PC a museljsem nechat přeformátovat HD. Bylo mi doporučeno koupit si externí disk k zazálohování dat na PC, jinak o ně přijdu. PC mi nouzově zprovoznili, koupil jsem si doporučovaný ext. disk a data si zazálohoval. Šlo mi hlavně o fotografie,které jsem nafotografoval v přírodě a v rodině asi za 10 let, MOJI korspondenci jak osobní tak i pracovní a některé novinové články, které jsem¨měl buď oskenované (z koupených novin) nebo stažené z internetu, tedy volně přístupné. Přesto jsem MUSEL zaplatit 90,-Kč coby „Autorský poplatek“. Ač nestahuji filmy a ani nekradu jiným způsobem, jsem „poplatkem“ označen za zloděje. Proč se tedy nesmí filmy či jakákoliv jiná díla stahovat, když musíme platit „autorské poplatky“, což připomíná odpustky prodávané kdysi církví. Církev je ale PRODÁVALA, nebyly povinné! Ač KAŽDÝ mohl hřešit. Neměli by být uvězněni VŠICHNI potentní muži? „Nástroj“ ke znásilnění přeci mají. Není, čistě náááhodou, tzv. OSA banda grázlíků co z grázlovství viní všechny bez rozdílu podle onoho „Podle sebe soudím tebe“?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − thirteen =